Aero 500

Z szuflady


W Czechosłowacji, w roku 1919, trzej panowie o nazwiskach: Kabeša, Merta i Kouřila założyli firmę „Aero tovařna letadel s.r.o.”, która miała się zajmować produkcją samolotów. W początkowym okresie działalności szło im całkiem nieźle, czego owocem było kilka modeli aeroplanów. Później jednak zakłady wpadły w kłopoty finansowe a zamówień było coraz mniej. Aby ratować sytuację, posiłkowano się zamówieniami na wykonanie nadwozi samochodowych. Nie było w tym nic niezwykłego, wiele ówczesnych firm produkujących samoloty od czasu do czasu przyjmowało tego typu zlecania (podobnie było w przypadku Zakładów Mechanicznych E. Plage i T. Laśkiewicz w Lublinie). Aero poszło jednak o krok dalej i zaczęło proponować własne konstrukcje motoryzacyjne. Zaczęło się niepozornie od wózka motocyklowego, który był owocem współpracy zakładów z przedstawicielstwem Harley-Davidsona na Czechosłowację. Przełomowym momentem w dziejach spółki było spotkanie z Břetislavem Novotnym – konstruktorem samochodziku ENKA. Zadecydowano o podjęciu jego seryjnej produkcji. Projekt bardzo nieznacznie zmodyfikowano i tak w roku 1929 pojawił się pierwszy samochód marki Aero – Aero 10hp znany również jako Aero 500.
 

Henderson De Luxe

Z szuflady


Motocykl Henderson De Luxe z warszawską tablicą rejestracyjną. Połowa lat 20.

źródło: archiwum Tomasza Szczerbickiego
 

Salon Forda z 1914

Z szuflady


Zdjęcie przedstawia budynek dealera Ford Motor Company sprzed przeszło stu lat. Prawdopodobnie jest to rok 1914. Salon znajdował się w Calgary Alberta.

źródło: jalopyjournal.com
 

Strona 5 z 262


Fatal error: Class 'JPathway' not found in /home/oldtimery/domains/oldtimery.com/public_html/libraries/joomla/application/application.php on line 682