Samochody zabytkowe

Mikrus kabriolet - jaki był naprawdę?

Samochody zabytkowe

Mikrus

Pierwsza publiczna prezentacja Mikrusa w wersji kabriolet miała miejsce w przeddzień zakończenia 1957 roku. Na konferencji prasowej zorganizowanej w WSK Mielec, opowiedziano dziennikarzom o planach produkcji samochodowej, a następnie pokazano 14 egzemplarzy Mikrusa, z czego dwa wykonane były właśnie jako kabriolety. Oba te samochody użytkowane były w WSK Mielec.

 

Prototyp A-30 z Lublina

Samochody zabytkowe

Lata 70-te to duży rozwój polskiej produkcji motoryzacyjnej. Tak ilościowo, jak i technologicznie. To w tym czasie wiele fabryk osiągało największą produkcję, a nowoczesność zadomowiła się na stałe w motoryzacji za sprawą licencji na Fiata 125p. Nie chodzi tylko i wyłącznie o Fiata, jako samochód. Chodzi o technologie produkcji oraz elementy nowej osobówki, które mogły być wykorzystywane w prawie każdym produkowanym pojeździe.

 

Pojazd "hybrydowy" z 1929 roku

Samochody zabytkowe

Pojazd hybrydowy z 1929 roku

Hybrydowy pojazd na portalu o pojazdach zabytkowych? W sumie jest to dyskusyjne, czy pojazd kwalifikuje się pod miano "hybrydowego"h. Pułkownik Edward Howland Robinson „Ned” Green jeździł benzynowo-elektrycznym pojazdem już w 1929 roku. Samochód posiada i owszem dwa silniki - spalinowy i elektryczny, ale to sposób napędu jest warty uwagi.

   

Saab 900 "Krokodyl"

Samochody zabytkowe

Saab 900

Saab 900, choć mocno czerpiący ze swoich poprzedników, gromadzący całą masę wypracowanych przez Saaba, rozwiązań był innowacyjny.  Nie bez powodu określono go „kulminacją najbardziej ambitnego rozwoju” dokonanego kiedykolwiek przez szwedzkiego producenta. Saab 900 posiadał nie tylko oryginalną stylistykę, ale także szereg rozwiązań rzadko spotykanych w innych autach.

 

Samochód Polonja inż. M. Karpowskiego

Samochody zabytkowe

Polonja karpowski polonia samochód

Historia Polonji – najprawdopodobniej pierwszego polskiego, pełnowymiarowego samochodu jest ciągle nieodgadnioną kartą historii polskiej motoryzacji. Więcej jest pytań niż odpowiedzi, a do dziś zachowały się raptem dwa, kiepskiej jakości zdjęcia Wiadomo jednak, że Polonja mimo swojego pionierskiego charakteru, miała bardzo dużo niespotykanych nigdzie indziej rozwiązań technicznych i choćby dlatego warto poznać jej historię w formie jakiej przetrwała do dnia dzisiejszego.

   

Strona 1 z 22

Novol