Samochody zabytkowe

Prototyp A-30 z Lublina

Samochody zabytkowe

Lata 70-te to duży rozwój polskiej produkcji motoryzacyjnej. Tak ilościowo, jak i technologicznie. To w tym czasie wiele fabryk osiągało największą produkcję, a nowoczesność zadomowiła się na stałe w motoryzacji za sprawą licencji na Fiata 125p. Nie chodzi tylko i wyłącznie o Fiata, jako samochód. Chodzi o technologie produkcji oraz elementy nowej osobówki, które mogły być wykorzystywane w prawie każdym produkowanym pojeździe.

 

Pojazd "hybrydowy" z 1929 roku

Samochody zabytkowe

Pojazd hybrydowy z 1929 roku

Hybrydowy pojazd na portalu o pojazdach zabytkowych? W sumie jest to dyskusyjne, czy pojazd kwalifikuje się pod miano "hybrydowego"h. Pułkownik Edward Howland Robinson „Ned” Green jeździł benzynowo-elektrycznym pojazdem już w 1929 roku. Samochód posiada i owszem dwa silniki - spalinowy i elektryczny, ale to sposób napędu jest warty uwagi.

 

Saab 900 "Krokodyl"

Samochody zabytkowe

Saab 900

Saab 900, choć mocno czerpiący ze swoich poprzedników, gromadzący całą masę wypracowanych przez Saaba, rozwiązań był innowacyjny.  Nie bez powodu określono go „kulminacją najbardziej ambitnego rozwoju” dokonanego kiedykolwiek przez szwedzkiego producenta. Saab 900 posiadał nie tylko oryginalną stylistykę, ale także szereg rozwiązań rzadko spotykanych w innych autach.

 

Samochód Polonja inż. M. Karpowskiego

Samochody zabytkowe

Polonja karpowski polonia samochód

Historia Polonji – najprawdopodobniej pierwszego polskiego, pełnowymiarowego samochodu jest ciągle nieodgadnioną kartą historii polskiej motoryzacji. Więcej jest pytań niż odpowiedzi, a do dziś zachowały się raptem dwa, kiepskiej jakości zdjęcia Wiadomo jednak, że Polonja mimo swojego pionierskiego charakteru, miała bardzo dużo niespotykanych nigdzie indziej rozwiązań technicznych i choćby dlatego warto poznać jej historię w formie jakiej przetrwała do dnia dzisiejszego.

 

Bricklin SV-1

Samochody zabytkowe

Bricklin SV-1

W latach siedemdziesiątych powstało wiele niezwykłych samochodów. Jedne zapisały się na kartach historii jako piekielnie szybkie, inne jako szalenie piękne, a nierzadko jedno szło w parze z drugim. Wiele mówi się o przełomowych samochodach, które zwykle osiągały sukces komercyjny. A co z tymi, o których świat zapomniał? Przedstawimy Wam dziś sylwetkę jednego z najbardziej oryginalnych - Bricklina SV-1. Czy słusznie został okrzyknięty jednym z najgorszych samochodów sportowych wszech czasów?

 

Voiturette Henryka Wierzbińskiego

Samochody zabytkowe

Voiturette Henryka Wierzbińskiego

Na początku lat 20. XX wieku we Francji, najprawdopodobniej w Paryżu, Henryk Wierzbiński zbudował niezwykle interesujący pojazd. Był on ciekawy nie tylko dlatego, że skonstruował go Polak, ale również ze względu na bardzo nietypowe rozwiązania techniczne i dość specyficzną stylistkę.

 

Od Fiateli do Ogara

Samochody zabytkowe

FSO OGAR

Ogar to samochód, który od lat istnieje w świadomości miłośników motoryzacji. Jest jednym z nielicznych polskich prototypów o charakterze sportowym i dlatego budzi spore zainteresowanie. Pomimo to, oraz faktu, że jedyny zbudowany egzemplarz zachował się do dnia dzisiejszego (znajduje się w zbiorach Muzeum Techniki i Przemysłu NOT), narosło wokół niego wiele mitów, legend, półprawd i przekłamań.

 

Citroën SM

Samochody zabytkowe

Citroën SM

W roku 1955 Citroën rozpoczął produkcję rewolucyjnego modelu DS. Samochód ten bez wątpienia wyprzedzał swoje czasy i wydawać by się mogło, że był samochodem niemal idealnym. Tak jednak nie było, głównie za sprawą przestarzałego silnika, jaki trafił pod maskę DS 19.

 

Aero 30

Samochody zabytkowe

Aero 30

Aero 30 to jeden z najciekawszych samochodów produkowanych seryjnie w Czechosłowacji. Posiadał ciekawe rozwiązania techniczne i bardzo stylowe nadwozia, w szczególności te, które powstały w zakładach Sodomka, choć i tym seryjnym nie można odmówić uroku. Warto poznać historię tego modelu jak i dzieje marki Aero.

 

Nysa 503

Samochody zabytkowe

Nysa 503

Połowa lat 60-tych w PRL-u przyniosła wiele zmian. W rozwijającym się kraju, po paru latach od wprowadzenia do produkcji najbardziej potrzebnych pojazdów – ciężarówek, samochodów dostawczych – rosło zapotrzebowanie na środki transportu, niezbędne do dalszego rozwoju. Był to czas, w którym już nie tylko samochody ciężarowe i dostawcze były najważniejsze. Ludzie potrzebowali zwyczajnie środka transportu dla samych siebie. Polska kupiła w 1965 roku licencję na Fiata 125p, którego zaczęto produkować dwa lata później. Dawało to duże możliwości dla całego przemysłu motoryzacyjnego w ówczesnej Polsce.  Licencja na Fiata zastopowała jednak kilka innych projektów, przygotowywanych wcześniej. Tematem artykułu jest właśnie jeden taki projekt, który przestał być rozwijany wraz z zakupem licencji od Włochów.

 

Projekt samochodu Muł

Samochody zabytkowe

Muł

Projekt samochodu Muł to kolejny zupełnie nieznany i nigdy nie opisywany rozdział z historii polskiej motoryzacji, który chcielibyśmy Wam przedstawić. Nie jest to konstrukcja przełomowa ani znacząca. Projekt nie wyszedł nigdy poza fazę modelu w skali. Jest to jednak dowód, że nad uniwersalnym samochodem rolniczo-terenowym pracowano w Polsce znacznie wcześniej niż zwykło się powszechnie uważać.

 

Prototypy Warta i Tarpan

Samochody zabytkowe

Tarpan

Gdy Gomułka ustąpił miejsca Edwardowi Gierkowi miała nastać nowe ara w rozwoju Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Wyznacznikiem zmian miało być otwarcie na zachód, znaczące inwestycje i, co z naszego punktu widzenia najważniejsze, masowy rozwój motoryzacji. W tym celu zakupiono licencję na samochód „dla Kowalskiego” o czym przeczytacie w artykule Dlaczego Fiat 126p? Rozpoczęto też szereg inwestycji drogowych.

 

Chevrolet Camaro Z/28

Samochody zabytkowe

Camaro

Camaro Z/28 to jeden z najbardziej ekscytujących samochodów amerykańskich. Choć oficjalnie nie był osobnym modelem samochodu a jedynie pakietem opcji do Chevroleta Camaro, warto zapoznać się z jego fascynującą historią choćby dlatego, że zarówno jego powstanie jak późniejszy udział w wyścigach naruszał wszelkie zasady i regulaminy. O historii „cywilnych” Camaro przeczytacie w artykule Chevrolet Camaro pierwszej generacji., który można traktować jako wstęp do poniższego tekstu.

 

Samochody sportowe Laurin & Klement Typ FC, FCS, FCR

Samochody zabytkowe

Laurin & Klement

Marka Laurin & Klement znana była przed wojną z naprawdę solidnych wozów. Zapisała się ponadto złotymi zgłoskami w historii sportów motorowych, głównie za sprawą samochodów FC, FCS oraz zupełnie bezkompromisowego typu FCR, który dzięki mocnemu i niezwykle elastycznemu silnikowi osiągnął szczyt technicznych możliwości marki. Temat na pewno mało popularny ale warto zapoznać się z pionierskimi sportowymi wozami L&K choćby po to, by poczuć smak karkołomnej rywalizacji na trasach rajdów i wyścigów tamtych lat.

 

Chevrolet Camaro pierwszej generacji

Samochody zabytkowe

Camaro

Nikt, a już najmniej Ford, nie oczekiwał, by General Motors mogło przebić sukces Forda Mustanga. Przez dwa i pół roku GM szykował swoją odpowiedź na Forda Mustanga - Chevroleta Camaro, ale pomimo świeżości jego stylu, szerokiej gamy silników oraz wielu zachwycających opcji, Mustang prowadził w sprzedaży w proporcji dwa do jednego.

 

Škoda Winnetou - "prototyp czy mistyfikacja?"

Samochody zabytkowe

Škoda Winnetou

W roku 1964 Škoda uruchomiła produkcję nowego modelu 1000 MB. Miał on stać się podstawowym produktem firmy a na jego bazie planowano uruchomienie wielu modeli pochodnych. Trzy lata później, do seryjnej produkcji trafiła odmiana MBX, charakteryzująca się dwudrzwiowym nadwoziem typu hardtop, czyli pozbawionym słupka B. Model ten można by uznać za odmianę sportową ale miało to niewiele wspólnego z rzeczywistymi możliwościami samochodu.

 

Prototypowe Żuki A-08

Samochody zabytkowe

Żuk A-08

Gdy pod koniec lat 50. ubiegłego wieku w FSC Lublin ruszyła produkcja Żuka A-03, a zakończono produkcję Lublina 51, lubelska fabryka dysponowała sporym nadmiarem mocy przerobowych. Zdecydowano umieścić tam produkcję wyrobów kutych, odlewanych i innych półproduktów na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego w PRL.

 

Projekt FSM 1000 - "polski ZAZ Tavria"

Samochody zabytkowe

FSM 1000 - polski ZAZ Tavria

Sam tytuł brzmi dość sensacyjnie a jako, że nie jesteśmy tabloidem to i w treści artykułu znajdziecie wiele niezwykłych odkryć i bezcennych niepublikowanych nigdy materiałów. Temat FSM 1000 do dziś był niemal zupełnie nieznany i jest to pierwsze poważne opracowanie na jego temat.

 

BMW 1602 Electro

Samochody zabytkowe

BMW 1602 Electro

Samochody elektryczne, wbrew często poważanym informacjom, nie są niczym nowym. Powstawały jeszcze w XIX wieku, z powodzeniem konkurując z niedoskonałymi wówczas silnikami spalinowymi. Mało kto wie, że pierwszy samochód, który przekroczył symboliczną barierę 100 km/h napędzany był silnikiem elektrycznym. Dokonał tego Camille Jenatzy samochodem Jamais Contente w roku 1899.

 

Mercedes G4

Samochody zabytkowe

Mercedes G4

Jednym z najciekawszych osobowych samochodów terenowych, produkowanych w latach 30. i używanych podczas II wojny światowej, był niewątpliwie Mercedes G4 – terenowa limuzyna dla najwyższych wojskowych dostojników III Rzeszy.

 

Škoda Octavia (1959-1971)

Samochody zabytkowe

Škoda Octavia (1959-1971)

Škoda Octavia to doskonale znany w Polsce samochód. Jej pierwsza wersja produkowana była od roku 1959 i na stałe wpisała się w świadomości fanów motoryzacji. Jednak tak naprawdę nie był to zupełnie nowy model. Octavia była kontynuacją modelu Škoda 440 i 445 ze zmienionym przednim zawieszeniem i pewnymi detalami.

 

Samochody „Iradam” inż. Adama Glücka

Samochody zabytkowe

Iradam

Adam Glück był jednym z pionierów polskiej motoryzacji i od początku lat 20-tych XX wieku pochłonięty został pragnieniem zbudowania polskiego samochodu popularnego. Zdawał sobie sprawę z trudnych warunków ekonomiczno-politycznych w jakich znajdowała się II Rzeczpospolita i jak karkołomny był to projekt do zrealizowania.

 

Fiat X1/79 - "narodziny Cinquecento"

Samochody zabytkowe

X1/97

Dziwić może, że na łamach portalu poruszamy kwestię samochodu tak młodego. Nie skupimy się jednak na samym samochodzie – jego konstrukcja jest powszechnie znana i niezbyt interesująca. Narodziny tego modelu są jednak bardzo ważne w kontekście historii polskiego przemysłu motoryzacyjnego i przekształceń, jakie wraz z całym systemem polityczno-gospodarczym przechodził na przełomie lat 80-tych i 90-tych.

 

Polski Fiat 125p Coupé

Samochody zabytkowe

Polski Fiat 125p Coupé

Przyczynkiem do powstania artykułu o prototypowym Fiacie 125p Coupe była wspaniała kolekcja zdjęć z epoki – w większości nigdy niepublikowanych, które zamieszczamy poniżej. Warto zapoznać się z tą ciekawą konstrukcją – nie będziemy jednak, jak to mają inni w zwyczaju, bezpodstawnie rozdmuchiwać zasług tego prototypu dla polskiej motoryzacji – skupimy się na faktach, czasem może nieco mniej hurraoptymistycznych niż to przedstawiano we wcześniejszych opracowaniach.

 

Škoda 440/445/450 "Spartak"

Samochody zabytkowe

Škoda 440/445/450

Prawdopodobnie w latach 1951-1952 rozpoczęto pierwsze prace konstrukcyjne nad nowym samochodem popularnym, marki Škoda.  Wówczas to sformułowano założenia konstrukcyjne Škody Spartak. Pojazd miał ważyć ok 700 kg, napędzany silnikiem o mocy ok 30 KM i osiągać prędkość około 90 km/h. Ostatecznie skończyło się na 40 KM, 920 kg i 110 km/h.

 

Renault 16

Samochody zabytkowe

Renault

Początek lat 60-tych był dość trudnym okresem dla francuskich firm motoryzacyjnych. Stale rosnące ceny paliwa i droga eksploatacja (ceny usług) odstraszały klientów przed zakupem nowych samochodów. Szczególnie kosztowne było utrzymanie pojazdów klasy średniej i wyższej z większymi jednostkami napędowymi. Spowodowało to decyzję zarządu Renault o wycofaniu z produkcji modelu Fregate, który posiadał 2 litrowy silnik. Przez kilka następnych lat w ofercie francuskiego koncernu znajdowały się przede wszystkim samochody małolitrażowe, o pojemności silnika do ok. 1000cm3.

 

Narodziny Porsche 356

Samochody zabytkowe

0

Trudno jednoznacznie rozstrzygnąć spór o to, który z samochodów zaprojektowanych przez firmę Porsche, należy uznać za pierwszy model tej marki. Z jednej strony można wskazać typ 64 zbudowany na bazie Volkswagena i mający zwyciężyć w planowanym na wrzesień 1939 roku wyścigu Berlin - Rome, z drugiej strony mamy pierwsze egzemplarze 356 zbudowane przez zespół Porsche, w niedługim czasie od zakończenia działań wojennych. To właśnie to auto miało rozpocząć karierę samochodów opatrzonych nazwiskiem Porsche. Pierwsze 50 egzemplarzy modelu 356 jest wyjątkowych, w poniższym artykule poznamy ich historię.

 

FSO R (samochód terenowy R)

Samochody zabytkowe

FSO R

Obiecaliśmy odkrywanie zupełnie nieznanych wątków z historii polskiej motoryzacji i słowa dotrzymujemy. Tytułowy FSO R, zwany również po prostu „samochodem terenowym R”, to bardzo marginalny fragment w dziejach krajowego przemysłu motoryzacyjnego. Jest to też zaledwie niewielki wycinek jeżeli chodzi o polskie samochody z napędem 4x4, ale jako że do tej pory absolutnie nikt nie napisał o tym choćby kilku zdań, pragniemy przedstawić Wam historię tego projektu.

 

Reanult 4CV – "Garbus z Francji"

Samochody zabytkowe

Renault 4CV

12 sierpnia 2013 roku minęło 66 lat odkąd Renault zaczęło seryjnie produkować samochód, który zmienił oblicze tej marki. W 1946 roku świat ujrzał prototyp francuskiego auta, które miało zrewolucjonizować europejski rynek motoryzacyjny. Nowe Renault zostało zaprezentowane na 33 Paryskim Salonie Samochodowym i już na początku swojego istnienia sedan 4CV zapowiadał się bardzo ciekawą propozycją dla niezbyt zamożnej części społeczeństwa. Czy sprostał ich wymaganiom?

 

FSM Fiacynka - "sportowy maluch"

Samochody zabytkowe

FSM FIACYNKA

Gdy na początku lat 70-tych rodziła się do życia Fabryka Samochodów Małolitrażowych, a następnie wdrażała ona licencyjną produkcję Fiata 126, powstał Ośrodek Badawczo-Rozwojowy w Bielsku-Białej. Początek jego istnienia datuje się na rok 1972 ale to właśnie wdrożenie do produkcji w 1973 roku Polskiego Fiata 126p otworzyło przed tą jednostką nowe możliwości.

 

SAM Mieczysława Trzeciaka

Samochody zabytkowe

SAM Mieczysława Trzeciaka

Nieczęsto opisujemy samochody amatorskie – tak zwane SAMy  ale w przypadku SAMa Mieczysława Trzeciaka, nie mogliśmy przejść obok tak ciekawego tematu, zwłaszcza, że do dziś był to pojazd niemal zupełnie zapomniany i nieznany. Generalnie różnica pomiędzy pojazdami amatorskimi a prototypami często bywa subtelna i jest trudna do ustalenia. SAMy, które powstawały w latach 50-tych i 60-tych, niezwykle licznie, są też wspaniałym obrazem opisującym ówczesne, niezwykle trudne realia polskiej motoryzacji. W związku z tym, artykuł ten powinien Was zaciekawić.

 

Zakłady Mechaniczne E. Plage i T. Laśkiewicz w Lublinie

Samochody zabytkowe

E. Plage i T. Laśkiewicz

Lublin należy do miast z bogatymi tradycjami przemysłowymi. Oprócz zakładów branży spożywczej takich jak browary, drożdżarnie, powstawały tu fabryki maszyn rolniczych, wag oraz jedna z największych i najbardziej znanych w kraju fabryka samolotów – Zakłady Mechaniczne E. Plage i T. Laśkiewicz. W latach 1924 – 1933 produkowano tu również karoserie do polskich i zagranicznych samochodów.

 

Renault 5 Turbo

Samochody zabytkowe

Renault 5 Turbo

Renault 5 Turbo to jeden z najbardziej ekscytujących samochodów w historii motoryzacji. Oficjalnie wersja samochodu Renault 5 ale w praktyce niemal osobny model, który budził pożądanie zarówno w okresie jego produkcji jak i dziś. Nic dziwnego, potężne, nawet 350 konne silniki w „wózku na zakupy”, czyniły z Renault 5  nie samochód do odwożenia dzieci do przedszkola lecz prawdziwe monstrum.

 

Polonez pick-up 4x4

Samochody zabytkowe

polonez 4x4

Na początku lat osiemdziesiątych zdecydowano , że niezbędne jest skonstruowanie następcy Fiata 125 pick-up. Naturalnym kontynuatorem był oczywiście pick-up na bazie Poloneza, który wówczas, jeśli można tak to ująć, był najnowocześniejszym polskim samochodem osobowym.

 

GAZ M1

Samochody zabytkowe

GAZ M1

Aby lepiej zrozumieć historię GAZa M1 trzeba przenieść się w czasie i przestrzeni do USA i roku 1908, kiedy to rozpoczęto produkcję Forda T. Amerykanie wyprzedzili świat o całe dekady, produkując i sprzedając samochody w tempie, w jakim reszta była w stanie wytwarzać co najwyżej rowery.

 

Buick Caballero

Samochody zabytkowe

bUICK cABALLERO

Od roku 1954 Buick posiadał w swojej ofercie model Buick Century. Był on swojego rodzaju wskrzeszeniem serii o tej samej nazwie z lat 1936-1942. Rodzina Century występowała w wielu wersjach nadwozia takich jak 2-door sedan, 4-door sedan, 2-door hardtop, 4-dor hardtop czy kabriolet. Century był samochodem klasy full-size z mocnym silnikiem V8. Nie należał do tanich i znajdował się w ofercie Buicka pomiędzy modelem Special a Roadmaster.

 

Chausson C.H.S.

Samochody zabytkowe

Chausson C.H.S.

Firma Chausson jest dziś znana głównie z produkcji autobusów, a przynajmniej powinna być znana. Została założona na początku XX-wieku a jej koniec przypadł na lata 70-te. W tym artykule nie będzie jednak o autobusach lecz o prototypowym mikrosamochodzie, który miał być wytwarzany w podparyskich zakładach.

 

Amphicar 770

Samochody zabytkowe

amphicar

Jak to zwykle bywa w kwestii nietypowych pomysłów technicznych i niezwykłych pojazdów, cała historia zaczyna się od człowieka, którym w tym przypadku był Hans Trippel. Dyskretnie pominiemy jego przeszłość związaną z nazistami i skupimy się na dokonaniach motoryzacyjnych. To właśnie Trippel zaproponował by Mercedes 300 SL posiadał drzwi otwierane ku górze – skrzydła mewy. Największą sławę przyniósł mu jednak tytułowy Amphicar 770.

 

Mercedes W107 SL/SLC

Samochody zabytkowe

Mercedes W107

Zanim przejdziemy do początku prac nad prototypem modelu W107, zanurzymy się w ówczesnych realiach rynku i ofercie Mercedesa. Pod koniec lat 60-tych koncern ze Stuttgartu oferował dwa samochody z otwieranym dachem: model W113, kontynuatora serii SL (Super Leicht), oferowanego od roku 1963 do 1971 oraz samochód luksusowy W108/109  (1965—1972) w wersji kabriolet.

 

GAZ M20 Pobieda

Samochody zabytkowe

GAZ M20 Pobieda

GAZ M20 „Pobieda” (z ros. zwycięstwo) to radziecki samochód osobowy, który jest w Polsce powszechnie rozpoznawalny, gdyż to on był pierwowzorem dla polskiej Warszawy M20. Mimo to, wiedza na temat historii powstania tego samochodu jest niezwykle mglista, obrosła w liczne legendy i przekłamania. Warto więc zapoznać się z poniższym artykułem, nie tylko po to by poznać radziecki samochód osobowy, ale by lepiej zrozumieć historię polskiej motoryzacji i wiedzieć skąd tak naprawdę wzięła się Warszawa M20 oraz silnik M20, który przez lata był podstawową jednostką napędową polskich samochodów osobowych i dostawczych.

 

Przedwojenna historia Citroëna 2CV

Samochody zabytkowe

Citroën TPV

Citroën 2CV należy do najbardziej rozpoznawalnych samochodów wszech czasów. Seryjnie produkowany był od 1948 do 1990 roku, a więc całe 42 lata! Popularna kaczka należy do nielicznych (obok VW Garbusa) samochodów, które zostały wprowadzone do produkcji zaraz po II Wojnie Światowej i zyskały uznanie użytkowników na bardzo długie lata (ku uciesze producentów). W ciągu tego okresu na drogi całego świata wyjechało dokładnie 8,756,688 sztuk samochodu w różnych wersjach (wliczając w to modele pochodne Ami, Dyane, Mehari, Acadiane) – ta liczba mówi sama za siebie. Tylko od czego tak naprawdę zaczęła się historia 2CV?

 

Chevrolet El Camino 1959-1960

Samochody zabytkowe

El camino

Chevrolet El Camino to jeden z symboli amerykańskiej motoryzacji. Był odpowiedzią na Forda Ranchero. Początkowo nie zrobił spektakularnego sukcesu na rynku i dlatego po dwóch latach produkcji zniknął z oferty. Trzy lata później powrócił i stał się ważnym elementem amerykańskiej popkultury po dziś dzień. Dwa pierwsze roczniki El Camino warte są bliższego poznania, albowiem koncepcyjnie różniły się znacząco od tych późniejszych.

 

Ferrari 308 GTB/GTS

Samochody zabytkowe

Ferrari 308 GTB/GTS

Ferrari, jako producent samochodów z najwyższej półki cenowej, nigdy nie mógł rozwinąć skrzydeł i produkować swych modeli w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy. W zarządzie spółki zdawano sobie sprawę, że posiadanie w ofercie tańszego modelu byłoby bardzo korzystne jeżeli chodzi o finanse, ale zauważano również drugą stronę medalu, w postaci możliwego uszczerbku na reputacji marki. W końcu powstał jednak model masowy, który nie spowodował utraty prestiżu – Ferrari 308 GTB

 

Tureckie samochody na bazie polskiej Nysy

Samochody zabytkowe

ZUK

W historii naszej rodzimej motoryzacji niezwykle rzadko zdarzało się, by pojazd polskiej konstrukcji był produkowany, czy choćby montowany za granicą. Powszechnie znane są egipskie Żuki, występujące tam pod nazwą Ramzes czy choćby SHL-ki, które zrobiły ogromną furorę w Indiach jako Rajdoot.

 

Wanderer W24

Samochody zabytkowe

Wanderer W24

W roku 1885 Johann Baptist Winklhofer i Richard Adolf Jaenicke założyli w niemieckim mieście Chemnitz przedsiębiorstwo „Chemnitzer Velociped-Depôt Winklhofer & Jaenicke” trudniące się sprzedażą i naprawą rowerów. 4 stycznia 1987 roku udało im się uruchomić produkcję własnych bicykli i przemianowali firmę na Chemnitzer Veloziped-Fabrik Winklhofer & Jaenicke. Pod koniec XIX wieku zakłady były już liczącym się producentem rowerów, oferowanych pod marką „Wanderer” (z niem. wędrowiec). W roku 1902 powstał tam pierwszy motocykl, a w roku 1905 pierwszy samochód (Wanderermobil). W odpowiedzi na wielki kryzys w roku 1932, Wanderer połączył się z Audi, Horchem i DKW, tworząc spółkę Auto Union. Nadal jednak modele samochodów produkowane w saksońskich zakładach nosiły nazwę Wanderer.

 

Burney - "samochód przyszłości"

Samochody zabytkowe

Burney car

Dennistoun Burney zaprojektował samochód przyszłości – pojazd nowoczesny, w wielu elementach bardzo pomysłowy i nietypowy. Burney pragnął popchnąć świat do rozwoju zrobić krok naprzód, jak się później okazało zbyt duży i zbyt szybki. Zyskał jednak międzynarodową sławę dzięki zainteresowaniu mediów – w tym polskich. Niektórzy sugerowali nawet zasadność produkcji tego samochodu w Polsce

 

Stratos Zero

Samochody zabytkowe

Stratos Zero

We Włoszech powstało wiele niezwykłych samochodów koncepcyjnych, stanowiły one świadectwo możliwości i pomysłowości tamtejszych firm projektowych. Wiele prototypów powstawało nie po to by wejść później do produkcji, a jedynie w celu zainteresowania koncernów motoryzacyjnych, ofertą danego studia projektowego.

 

Dlaczego Fiat 126p?

Samochody zabytkowe

Fiat 126

Czy zastanawialiście się dlaczego to akurat Fiat 126p był pierwszym tak masowo produkowanym samochodem w Polsce? Dlaczego to Syrena 110, Renault 6 czy też Trabant 601 nie został „samochodem dla Kowalskiego”?

 

Alfa Romeo 33 Stradale

Samochody zabytkowe

Alfa Romeo Stradale

Linię nadwozia tego ekscytującego super samochodu można przyrównać do pięknych kształtów kobiecego ciała. Alfa Romeo 33 Stradale ma jednak coś znacznie więcej niż jedynie powierzchowną urodę, tym czymś jest piękne wnętrze o mocy ponad 230 KM.

 

Tatra 613

Samochody zabytkowe

Tatra 613-1

Czechosłowacka Tatra już przed II wojną światową produkowała dobre i bardzo ciekawe samochody, głównie za sprawą genialnego konstruktora Hansa Ledwinki. Swoją drogą to właśnie na przedwojennych Tatrach wzorował się Porsche projektując Volkswagena, za co potem trzeba było wypłacić odszkodowanie.

 

Peugeot 203

Samochody zabytkowe

Peugeot 203

Peugeot 203 to model, który po II wojnie światowej odbudował przedwojenną potęgę firmy Peugeot. Wpłynął na ugruntowanie opinii francuskiej marki, słynącej z samochodów niezawodnych i niezwykle wytrzymałych. Mimo, że na polskich drogach był praktycznie niespotykany, to istniało zainteresowanie podjęciem jego importu, o czym przeczytać możecie w dalszej części artykułu.

 

Škoda 1100 OHC

Samochody zabytkowe

Skoda 1100 OHC

W sekcji sportowej głównego działu konstrukcyjnego Škody powstał bardzo ciekawy samochód sportowy. Škoda 1100 OHC lub Škoda 1101 OHC - ciężko powiedzieć skąd wziął się fakt, że nazwy te występują w zasadzie wymiennie. Jak by nie patrzeć nazwa bez wątpienia pochodzi od silnika o pojemności blisko 1100 cm3 z głowicą OHC. W dokumentacji fabrycznej model ten występuje pod oznaczeniem typ 968.

 

Ford Model T w przedwojennej Polsce

Samochody zabytkowe

Ford T

Słynny Ford T, pojazd, o którym można powiedzieć, że zmotoryzował świat miał również swój znaczący epizod w przedwojennej Polsce.

 

 

 

Dodge Charger - "Lider Rebelii Dodge'a"

Samochody zabytkowe

Dodge Charger

Dodge Charger to muscle car z krwi i kości. Nigdy nie miał być i nigdy nie był Mustangiem od Chryslera. Znajdował się w hierarchii cenowej, wymiarowej i wyposażeniowej pomiędzy samochodami pony cars jak Mustang i personal luxury car jak Ford Thunderbird czy Buick Riviera. Był samochodem z pogranicza tych dwóch klas z bardzo mocnym silnikiem V8 czyli właśnie słynnym muscle carem.

 

Przedwojenna historia Volkswagena Garbusa

Samochody zabytkowe

KdF

Samochód znany dziś powszechnie jako Volkswagen Garbus został zaprojektowany na rozkaz Hitlera. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że jego seryjną produkcję rozpoczęto dopiero po wojnie a wcześniej był jedynie wymyślnym pomysłem nazistów na zjednanie sobie Niemców i wyciągnięcie od nich ostatniej, z trudem zarobionej marki.

 

Zündapp Janus

Samochody zabytkowe

saab sport

Zündapp Janus to jeden z tych mikrosamochodów, obok których nie sposób przejść obojętnie. Jego projektanci zaprojektowali bardzo nietypowe nadwozie i wykorzystali elementy mechaniczne, których nie powstydziłby się niejeden „normalny” samochód. Powstał jeden z lepszych „samochodzików” tej klasy w historii ale jednocześnie kosztował trochę zbyt wiele, by odnieść spektakularny sukces.

 

Warszawa M-20 U - Unowocześniona

Samochody zabytkowe

saab sport

Pierwszy egzemplarz „Warszawy" zjechał z taśmy montażowej, Warszawskiej Fabryki Samochodów Osobowych, 6 listopada 1951 r. Była ona wówczas niemal identyczna jak GAZ 20 Pobieda. Z czasem udział polskich części rósł a konstruktorzy myśleli jak ów pojazd unowocześnić. Zmian niewątpliwie wymagał archaiczny, dolnozaworowy silnik M 20 oraz skrzynia biegów.

 

Prototyp trenażera TK-660

Samochody zabytkowe

Nysa z Sanoka

Trenażer TK-660 jest zupełnie nieznanym polskim prototypem, zbudowanym w roku 1972. Ślad po nim zaginął głównie dlatego, że zbudowała go jednostka wojskowa na potrzeby szkolenia kierowców w Siłach Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Wówczas niemal wszystko co dotyczyło spraw wojskowych było tajne.

 

Tropikalne Nysy z Sanoka

Samochody zabytkowe

Nysa z Sanoka

Już w pierwszych latach produkcji Nysy w Zakładach Budowy Nadwozi Samochodowych, zorientowano się, że jest to samochód z potencjałem eksportowym. Świadczy o tym choćby fakt, że już w 1958 roku Węgrzy przeprowadzali jazdy próbne i wykazywali zainteresowanie tymi pojazdami. Wkrótce okazało się, że faktycznie, eksport zaczął się dość szybko, a odbiorcy, mimo uwag, wciąż chętnie zamawiali polskie Nysy. Ów potencjał eksportowy wynikał oczywiście z zainteresowania tanimi pojazdami państw niezbyt zamożnych, które potrzebowały przede wszystkim pojazdów tanich, jakość stawiając na drugim miejscu. Rynek zachodnioeuropejski ze względu na przestarzałe technologie budowy polskich Nys był niemalże zamknięty.

 

Volvo P1800/1800ES

Samochody zabytkowe

saab sport

Volvo końca lat 50-tych i lat 60-tych to istny synonim solidności. Firma ta produkowała wówczas dwa popularne i bardzo udane modele PV544 i Amazon. Oferowano również furgon/kombi na bazie PV czyli Duett. Marka znana był wówczas nie tylko z niezawodności ale skutecznie budowała swoja markę poprzez dbałość o bezpieczeństwo, z ogromnym powodzeniem wprowadzając między innymi pasy bezpieczeństwa.

 

Chevrolet Corvette C1

Samochody zabytkowe

saab sport

Harley Earl był głównym stylistą General Motors i pełnił zaszczytną funkcję wiceprezydenta koncernu. Wiedząc o tym jak popularne stają się w USA małe roadstery, takie jak choćby Jaguar XK 120 czy Porsche 356, dziwił się, że nikt z „Wielkiej Trójki” nie oferuje samochodu tej klasy.

 

Ford Model T "jego smak i zapach"

Samochody zabytkowe

saab sport

Bodaj żaden samochód w historii nie odegrał tak znaczącej roli w rozwoju świata. Masowa produkcja Forda T całkowicie zmieniła zachodnią cywilizację. W latach 1908-1927 wyprodukowano go aż 15 milionów egzemplarzy. Przed erą „Blaszanej Elżuni”, bo tak powszechnie nazywano Forda T, samochody sprzedawano częściej w sztukach niż setkach, więc przeskok był wręcz nieprawdopodobny. W roku 1921 blisko 60% wszystkich samochodów jeżdżących na świecie, było Fordem T.

 

Moskwicz 408

Samochody zabytkowe

saab sport

W roku 1940 Moskiewskie Zakłady Montażu Samochodów im. KIM - Komunistycznej Międzynarodówki Młodzieży, rozpoczęły produkcję samochodu KIM 10. Był to samochód opracowany przez radzieckich inżynierów, jednak bazował na brytyjskim Fordzie Prefect. Powstało ok. 450 tych pojazdów ale po ataku Niemiec na ZSRR w czerwcu 1941 produkcję przerwano.

 

Studebaker-Porsche typ 542

Samochody zabytkowe

saab sport

Kiedy zdemobilizowani żołnierze Armii Amerykańskiej powrócili do swoich domów po latach spędzonych w okopach, zaczęli pełnymi garściami czerpać z uroków życia codziennego. Przemysł, który szybko przestawił się z militarnego na cywilny, nie nadążał z dostarczaniem przedmiotów codziennego użytku. Rynek amerykański na przełomie lat 40. i 50. był zdecydowanie rynkiem premiującym sprzedających -  pochłaniał wszystko co się na nim pojawiło.

 

WM - Samochód popularny inż. Władysława Mrajskiego

Samochody zabytkowe

start

W roku 1927 rozpoczęto prace nad projektem polskiego samochodu dla ludu. Miał być tani, prosty i dostępny dla szerokiego grona odbiorców. Powstał bardzo udany prototyp jednak masowej produkcji nigdy nie podjęto – na przeszkodzie stanął archaiczny system podatkowy, nie nadążający za potrzebami nowoczesnej gospodarki.

 

Historia prototypów Nysy

Samochody zabytkowe

saab sport

Po długich poszukiwaniach zgromadziliśmy znacznie większą liczbę materiałów źródłowych mówiących o prototypach Nys niż te które uprzednio publikowaliśmy na Oldtimery.com, w dwóch artykułach. Udało nam się także dotrzeć do pracowników FSD, co pozwoliło potwierdzić informacje źródłowe, a także zdobyć nowe niepublikowane dokumenty, w których, tym razem dokładniej, są opisane wersje rozwojowe tych samochodów. Nie sposób przecenić także pomocy Muzeum Motoryzacji w Warszawie, które także przekazało interesujące materiały. Na podstawie wspomnianych źródeł udało się dużo dokładniej przedstawić historię prototypów samochodów dostawczych z Nysy. Nie jest to oczywiście wszystko, pozostaje wiele niewiadomych, jednak materiały te są przełomowe w stosunku do posiadanej dotychczas wiedzy.

 

Ford Gyron

Samochody zabytkowe

saab sport

W latach 50-tych i 60-tych w USA wytworzyła się niezwykła moda, której dali się poddać niemal wszyscy tamtejsi producenci samochodów. Mowa o modzie na poszukiwanie samochodu przyszłości a konkretnie rozwiązań i wizji samochodu, który miałby być produkowany za kilka dziesięcioleci. Tejże mani poddał się również Ford.

 

Lamborghini Miura

Samochody zabytkowe

saab sport

Pewien dziennikarz prezentując historię pojazdu napisał : ,,(…) jest prawie niemożliwe opisanie natury Lamborghini Miura, zapierający dech w piersiach w swojej prostocie utożsamiał w sobie wdzięk i czystą żywiołowość lat sześćdziesiątych, Miura była pięknym samochodem zaprojektowanym i zbudowanym dla pięknych ludzi”. Rzeczywiście jest w tych słowach dużo prawdy. Dla wielu Lamborghini Miura to najlepszy sportowy samochód, jaki powstał we Włoszech.

 

Volkswagen Schwimmwagen Typ 166

Samochody zabytkowe

schwimmwagen

Schwimmwagen był niezwykle skuteczną w terenie i prostą w produkcji amfibią. Powstał na zlecenie Wafen SS w związku z zapotrzebowaniem oddziałów saperskich.

 

 

Montaż samochodów w przedwojennej Polsce – Wspólnota Interesów

Samochody zabytkowe

wspolnota interesow start

Dwudziestego ósmego sierpnia 1939 roku, dokładnie 3 dni przed wybuchem wojny, w Zakładach Samochodowych Wspólnoty Interesów na terenie Huty Zygmunt w Łagiewnikach Śląskich zmontowano 50 samochodów marek BMW oraz Mercedes-Benz.

 

Ralf Stetysz - "pierwszy samochód polskiej konstrukcji"

Samochody zabytkowe

stetysz

Jednym z najciekawszych a zarazem, niemal zupełnie, zapomnianym wątkiem w historii polskiej produkcji samochodów osobowych przed II wojną światową, jest produkcja samochodów marki Ralf-Stetysz. Mało tego, pojazdy te reklamowane były jako „Pierwsze samochody polskiej konstrukcji”. Czy takie stwierdzenie było zgodne z prawdą? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

 

Niezwykła historia zwykłego Forda T

Samochody zabytkowe

nieznany

W poniższym artykule przedstawimy życiorys jednego z ponad 15 milionów wyprodukowanych Fordów T. Odzwierciedla on jednak w pełni żywot tysięcy mu podobnych "Blaszanych Elżuń", które historia rozrzuciła po całym świecie. Jego losy przeplatały się z losami wojen, państw i narodów.

 

Mercedes W116 - S klasa

Samochody zabytkowe

ww116

Mercedes od zawsze posiadał w ofercie samochody klasy wyższej, jednak dopiero od roku 1971 wraz z premierą modelu W116, samochody tego segmentu oferowane były w salonach jako „S klasa”. To nazewnictwo nieprzerwanie kontynuowane jest do dnia dzisiejszego. Zobaczcie jaka była pierwsza S klasa.

 

Pionier - "zupełnie nieudany polski prototyp"

Samochody zabytkowe

pionierr

Na początku lat 50-tych powstało kilka prototypów samochodu popularnego Pionier. Okazały się one jednak bardzo nieudane, a napędzający je silnik, zupełnie nieprzystosowany do wykorzystania w motoryzacji. Sama jednak historia jest niezwykle interesująca, a dzięki materiałom Instytutu Transportu Samochodowego, stosunkowo dobrze zachowana.

 

Prototyp Ferrari 250 Testa Rossa

Samochody zabytkowe

FTR Od zwycięstw na torze, do podpalenia w celu wyłudzenia odszkodowania. Poznajcie historię pierwszego, prototypowego egzemplarza Ferrari 250 Testa Rossa.

 

 

Towarzystwo Budowy Samochodów AS

Samochody zabytkowe

33

W Warszawie w latach 1927 – 1930 wyprodukowano pokaźną liczbę samochodów AS. Większość pojazdów ,,Towarzystwa Budowy Samochodów AS”, trafiła wówczas na ulice Warszawy, spisując się doskonale w roli taksówek.

 

Historia samochodów Alfa Romeo w Polsce

Samochody zabytkowe

mch Zanim przejdziecie do czytania tego artykułu zaznaczamy, że nie jest to pełna historia samochodów Alfa Romeo w Polsce, ale tylko kilka ciekawych dygresji z tym związanych. Jeżeli ktoś z Was potrafi wiarygodnie dopowiedzieć historię niektórych wątków lub zna nowe, zachęcamy do dzielenia się nimi w formie komentarzy do poniższego tekstu lub osobnych artykułów. Od lat twierdzimy, że ogromna ilość ciekawych faktów kryje się jeszcze w opowieściach rodzinnych. Warto je spisać i ocalić od zapomnienia.

 

Mercedes 300 SL "Gullwing"

Samochody zabytkowe

tadeusz_taski_20111103_1045369280

Charakterystyczna sylwetka, którą kojarzą wszyscy, nawet Ci którzy nie interesują się specjalnie motoryzacją. Sportowa wersja powstała w niespełna 6 miesięcy, na bazie części dostępnych z dużej i ciężkiej limuzyny. Jak zatem doszło do tego, że taki wynalazek przeszedł do panteonu najznamienitszych pojazdów wszech czasów ? Cóż, lata 50-te dawały sporo możliwości, a niektórzy potrafili je wykorzystać lepiej niż inni.

 

Porsche 550 Spyder

Samochody zabytkowe

waclaw1

Nie sposób przecenić znaczenia modelu 550 Spyder dla rozwoju firmy Porsche. Był to pierwszy model tej marki opracowany z przeznaczeniem do wyścigów, dał on początek kolejnym modelom, które odnosiły sukcesy w największych imprezach motosportu. Tym samym ugruntował charakter marki, jako producenta jednych z najlepszych samochodów wyczynowych na świecie.

 

Ford Capri - "Europejski Mustang"

Samochody zabytkowe

mk2

Ford Capri z 1969 roku był europejską odpowiedzią na Forda Mustanga i zarazem jednym z pierwszych owoców nowo zjednoczonych europejskich filii Forda. Spójrzmy na narodziny auta, które „zawsze sobie obiecywaliście”

 

Historia zjednoczenia europejskiego Forda

Samochody zabytkowe

stararararar Ford w swojej historii posiadał wiele europejskich filii i zakładów montażowych. W praktyce często konkurowały one ze sobą, a produkcja niezliczonych odmian i wersji znacząco zwiększała koszty, minimalizując zyski. Marzeniem Henrego Forda było stworzenie potężnego europejskiego oddziału. Czy mu się to udało? Przeczytajcie koniecznie!

 

Montaż samochodów w przedwojennej Polsce – pierwsza montownia Chevroleta

Samochody zabytkowe

11111

Mieliście już okazję zapoznać się z historią montażu Chevroleta w Polsce po roku 1936 w zakładach Lilpop Rau & Loewenstein. Nie była to jednak pierwsza montownia na terenie II RP, zajmująca się składaniem samochodów na licencji Chevroleta. Wcześniej w latach 1928-1931 marka GM zdominowała polski rynek, po czym w wyniku zapaści gospodarczej wycofała się z działalności na ziemiach polskich.

 

BMW 507

Samochody zabytkowe

delivery

Połączenie europejskiego kunsztu i amerykańskiej fantazji. Samochód, obok którego nie można przejść obojętnie. Miał konkurować na amerykańskim rynku z Mercedesem 300 SL. Ze względu na wysoką cenę, będącąi efektem wyższych kosztów produkcji, nigdy nie odniósł sukcesu na miarę rywala ze Stuttgartu. Niemniej jednak BMW 507 pozostaje jednym z najwspanialszych samochodów wszech czasów.

 

AMC Gremlin

Samochody zabytkowe

delivery

Ku zaniepokojeniu Detroit, pod koniec lat 60-tych ponownie odżyło zapotrzebowanie na małe, importowane auta kompaktowe, dotychczas niemalże całkowicie zaspokajane przez kompakty z Detroit, takie jak np. Ford Falcon. Każdy amerykański producent samochodów wysunął swoją własną odpowiedź na zaistniałą sytuację, natomiast American Motors, kojarzone głównie z autami ekonomicznymi, zaproponowało aż dwie. Pierwsza z nich to czysta improwizacja; druga – odważna próba wyprodukowania czegoś zupełnie nowego. Dla wielu osób to najbrzydsze auta lat 70. To stwierdzenie miało tyluż zwolenników co przeciwników, ale z pewnością nikt nie pomyliłby tych aut z czymkolwiek innym. Mowa tu oczywiście o AMC Gremlin i o niesławnym AMC Pacer.

 

Lancia Rally 037

Samochody zabytkowe

delivery Lancia 037 to ostatni samochód z napędem na tylne koła, który wygrał rajdowe mistrzostwa świata. Poza tym to część historii rajdowej grupy B. Walter Rohrl powiedział, że był to samochód stworzony do jego stylu jazdy. Opracowywany „pod regulamin”, który oficjalnie jeszcze nie istniał i w konspiracji przed prasą motoryzacyjną. Jedna z legend grupy B i godny następca Lancii Stratos i Fiata 131 Abarth.

 

Citroën CX

Samochody zabytkowe

traktorzyści

Nie wszyscy w Polsce przekonali się do aut francuskich. Jednak w czasach, w których mało kto w Polsce mógł sobie pozwolić na zachodnie auto, budowali oni bardzo dobre i innowacyjne samochody. Po DS-ie, który był dużym sukcesem, Citroën zaczął pracować nad jego następcą. Niestety, inwestując w czasie kryzysu, w kilka nowych projektów doszli na skraj bankructwa.

 

1001 różnic między modelami Nysy

Samochody zabytkowe

stararararar

Historia popularnych w okresie PRL-u Nys zaczęła się w zasadzie w 1952 roku w Nysie, kiedy to dotychczasową Fabrykę Mebli Stalowych „Zachód” przemianowano na Zakład Budowy Nadwozi Samochodowych. Od teraz miała się ona zajmować produkcją nadwozi specjalnych do modeli takich jak Lublin 51 czy Star 20.

 

 

Alfa Romeo Montreal

Samochody zabytkowe

wywoz
Samochód ten przebył niezwykle ciekawą drogę, od samochodu koncepcyjnego do modelu seryjnego. Powstał po to, by ukazać możliwości człowieka i firmy Alfa Romeo, jako wytwórcy samochodów nowoczesnych, dynamicznych i pięknych. Postanowiono jednak produkować go seryjnie i sprzedawać zamożnej klienteli. Jak się okazało, kręta i wyboista droga do tego przedsięwzięcia, zwieńczona została sukcesem.

 

Maserati 250F

Samochody zabytkowe

1

Maserati 250F to bolid wyjątkowy. Prawdziwa legenda F1. Samochód o pięknej linii projektu Fantuzziego, która nie powstała po to by zachwycać, lecz po to by skuteczne pokonywać opór powierza. Jeżeli dodamy do tego doskonały silnik i sprawne zawieszenie, to w rękach mistrza kierownicy jakim był Juan Manuel Fangio, musiała zrodzić się prawdziwa ikona. Angielski magazyn Octane zorganizował wybory najlepszego auta wyścigowego w historii - wygrało Maserati 250 F.

 

Citroën Traction Avant

Samochody zabytkowe

11111

Citroën Traction Avant jest klasycznym przykładem pojazdu, którego innowacyjna konstrukcja wywarła znaczący wpływ na kierunki rozwoju światowej motoryzacji. Jego innowacyjność polegała przede wszystkim na zastosowaniu po raz pierwszy na masową skalę przedniego napędu (Traction Avant – w jęz. francuskim znaczy napęd przedni). Co prawda wcześniej pojawiły się na rynku motoryzacyjnym samochody przednionapędowe takie jak angielski Alvis z 1928 roku, amerykański Cord model L29 budowany w latach 1929-1932 czy niemiecki DKW model F1 z 1931 roku, ale żaden z nich nie zyskał takiej popularności jak Citroën. W 1933 roku Andre Citroën zlecił konstruktorom opracowanie nowego pojazdu, który byłby następcą już nieco przestarzałego modelu 10CV, znanego jako Rosalie.

 

Ford Mustang

Samochody zabytkowe

05

Ford Mustang to samochód, o którym słyszał niemal każdy. Budzi wielkie emocje od momentu wyprodukowania pierwszego egzemplarza aż do dziś. Nieprzerwanie, już od 45 lat, jest obiektem pożądania. Obiektem westchnień zarówno młodych jak i starszych ludzi. Można zapytać, dlaczego? Czy to jego uroda, a może wielka moc? Zapewne nie, gdyż są piękniejsze i szybsze samochody. Więc dlaczego, myśląc o amerykańskim wozie, pierwszym, jaki rzuca się nam na myśl, to właśnie Mustang? Kult tej ponadczasowej marki, jaką jest właśnie „Ford Mustang” postaram się w sposób racjonalny opisać w dalszej części artykułu o Fordzie Mustangu pierwszej generacji.

 

Samochody inż. Pragłowskiego Galkar i Radwan

Samochody zabytkowe

Radwan Portal Oldtimery.com ma przyjemność zaprezentować artykuł, który powstał w oparciu o unikalne, nigdy dotąd niepublikowane materiały, dotyczące samochodów Galkar i Radwan oraz ich twórcy – inż. Stefana Pragłowskiego. Dotychczasowa wiedza o konstrukcjach inż. Pragłowskiego opiera się na nielicznych publikacjach dr Jana Tarczyńskiego, który uchronił od zapomnienia historię Galkara. Z uwagi na bardzo nikłą ilość zachowanych materiałów źródłowych publikacje te były ilustrowane tylko dwiema fotografiami i dwoma rysunkami. Przez długi czas wydawało się, że to wszystko, co ocalało. Dzisiaj wiadomo, że w prywatnym archiwum zachowały się niezwykłe i nigdy dotąd nie udostępniane materiały, dotyczące prac nad samochodami popularnymi, jakie prowadził inż. Pragłowski. Bezcenne archiwalia, obejmujące m.in. fotografie i rysunki dokumentujące ten niezwykle ciekawy, a praktycznie nieznany fragment rozwoju polskiej motoryzacji, zostały udostępnione portalowi Oldtimery.com przez panią Lidię Patorską-Lenartowicz, spadkobierczynię po Jadwidze Pragłowskiej (małżonce Stefana Pragłowskiego).

 

Broadspeed GT Coupe

Samochody zabytkowe

bmini

Jego ojczyzną jest Anglia, w Polsce nie ma ani jednego egzemplarza tego auta. Przedstawiam Broadspeed’a GT Coupe, którego wyprodukowano zaledwie 28 egzemplarzy. Jest to liczba znacząco większa od naszej słynnej Syreny Sport, ale zważywszy, że pochodzi ze stajni Mini, gdzie wyprodukowano 5 387 862 egzemplarzy tego najpopularniejszego i najlepiej rozpoznawalnego samochodu produkcji brytyjskiej, wskazuje na jego unikalny charakter.

 

Phantom Corsair 1938

Samochody zabytkowe

Phantom_Corsair 1938

Phantom Corsair 1938 to samochód, który uświadamia nam jak ogromne były możliwości przemysłu samochodowego jeszcze przed II Wojną Światową. Ponad 70 lat temu powstał samochód przypominający „coś” – zapewne nieziemskiego, lecz na pewno nie podobnego do samochodów, które znamy. Jest owocem wizji Rusta Heinza pochodzącego z bardzo bogatej rodziny, zajmującej się produkcją keczupu.

 

Jamais Contente

Samochody zabytkowe

1r54345463477356

Jamais Contente to samochód skonstruowany w celu ustanowienia rekordu prędkości. Posiadał dwa elektryczne silniki i bardzo charakterystyczne nadwozie w kształcie torpedy lub, jak kto woli, parówki czy cygara. Jako pierwszy pojazd osiągnął na lądzie prędkość ponad 100km/godz. Jego konstruktorem i kierowcą był Camille Jenatzy nazywany często "Czerwonym Diabłem".

 

Samochody marzeń Buick'a

Samochody zabytkowe

buick_y-job_1938_20110630_1666013184

Czym są  dream car’y? Już po przetłumaczeniu tej amerykańskiej nazwy, określającej samochody koncepcyjne, sprawa wydaje się być zrozumiała. „Dream” znaczy marzenie, a „car” oznacza samochód. Mamy więc do czynienia z samochodami marzeń. Choć ciężko powiedzieć czy chodzi tu o marzenia zwykłych ludzi czy samych projektantów.  Granica pomiędzy konceptami, prototypami a samochodami przyszłości jest bardzo płynna ale właśnie takie samochody możecie podziwiać poniżej.

 

Mercedes W123 - "Beczka"

Samochody zabytkowe

w123

Ileż to epitetów można by przypisać do popularnej „Beczki”. Mercedes - Benz W123 nie był samochodem innowacyjnym ani przełomowym. Ale był i nadal jest: niezniszczalny, trwały, ponadczasowy, praktyczny i ekonomiczny. Samochód ten nie przez wszystkich uważany jest za pojazd klasyczny czy zabytkowy. Padł on niejako ofiarą swojej niezawodności i często nadal postrzegany jest jako „wół roboczy” – nic dziwnego skoro nawet przy kiepskim serwisie i morderczym użytkowaniu, które bardziej można by uznać za „zajeżdżanie”, osiąga przebiegi rzędu kilkuset a często ponad miliona kilometrów.

 

Fiat 508C - Balilla 1100

Samochody zabytkowe

Fiat 1100 balilla

W roku 1937 zaprezentowano nowy model Fiata, o oznaczeniu 508C, nazwany oficjalnie Fiat 1100 Balillia. Było to model kontynuujący tradycję Fiata 508, który produkowany był również pod marką Polski Fiat. Powszechnie nazywano nowy model „Nowa Balilla”, ponieważ Fiaty 508 produkowane w latach 1932-1937 nosiły taki sam przydomek.

 

Montaż samochodów w Wolnym Mieście Gdańsk - Hudson i Essex

Samochody zabytkowe

Fot24miss

Dziewiąty listopada 1920 roku był bardzo ważnym dniem dla Wolnego Miasta Gdańska. Tego dnia została podpisana Konwpoencja Polsko - Gdańska, na mocy, której Wolne Miasto Gdańsk zostało włączone do polskiego obszaru celnego. Fakt ten otworzył ,,gospodarczą furtkę" do II RP. Miasto zaczęło przeżywać prawdziwy boom gospodarczy, w tym również w dziedzinie motoryzacji. Należy pamiętać, że w owym okresie miasto było zdominowane przez ludność niemiecką, a więc również język, zwyczaje, większość firm działających na terenie Gdańska była niemiecka.

 

Adler 2,5 Liter

Samochody zabytkowe

2

Adler 2,5 Liter (typ 10) to pojazd nietuzinkowy. Eleganckie nadwozie, niemiecka precyzja wykonania oraz zastosowanie nowoczesnych, jak na owe czasy, rozwiązań technicznych, zaowocowały stworzeniem samochodu bardzo dobrego i nadzwyczaj pięknego. Co ciekawe, samochód ten był oferowany w Polsce przez przedstawicielstwa, znajdujące się w Bielsku, Bydgoszczy, Gdyni, Krakowie, Katowicach, Lwowie, Łodzi, Poznaniu i Warszawie. Adlery reklamowano w naszym kraju, jako samochody szybkie, wytrzymałe, wygodne i oszczędne. Brak niestety odpowiedzi na pytanie: ile tego typu samochodów znalazło nabywców w II RP.

 

Montaż samochodów w przedwojennej Polsce – Oświęcim-Praga

Samochody zabytkowe

Fot14PragaGrand

Jedną z ,,pozawarszawskich" montowni samochodów działających w Polsce schyłku lat 20-tych była Spółka Akcyjna Zjednoczone Fabryki Maszyn i Samochodów Oświęcim - Praga. W dniu 13 kwietnia 1929 roku z inicjatywy hrabiego Rogera Raczyńskiego i hrabiego Artura Potockiego, znanych osobistości życia politycznego II RP, na mocy umowy z czeskim koncernem CKD-PRAGA (Ceskomoravska Kolben-Danek) powstaje spółka akcyjna o nazwie ,,Oświęcim-Praga" SA.

 

Jaguar E - Type

Samochody zabytkowe

etype

Jaguar E - Type nie jest samochodem. Jest zjawiskiem. I to zjawiskiem o sile, którą nieczęsto mamy okazję podziwiać. Stał się bezsprzecznie ikoną lat 60-tych i jednym z najgenialniejszych przykładów sztuki użytkowej. Jeden z egzemplarzy jest teraz stałym eksponatem Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku.

 

Montaż samochodów w przedwojennej Polsce - Citröen

Samochody zabytkowe

4

W 1928 roku André Citroën, właściciel jednej z największych fabryk samochodów w Europie pojawił się w Warszawie na oficjalne zaproszenie polskiego rządu. Powodem wizyty były ewentualne inwestycje w Polsce, dotyczące budowy fabryki samochodów. Miała to być trzecia inwestycja Citroëna za granicą. Jak podawała prasa w ówczesnym czasie, wizyta została zorganizowana przez stronę polską z wielkim rozmachem, zaś najważniejszym akcentem była uroczysta akademia w salach Filharmonii Narodowej z udziałem prezydenta RP Ignacego Mościckiego, członków rządu i korpusu dyplomatycznego.

 

Montaż samochodów w przedwojennej Polsce – Lilpop Rau & Loewenstein.

Samochody zabytkowe

9

Po okresie zastoju krajowej gospodarki poczatku lat 30-tych, spowodowanym Wielkim Kryzysem w latach 1929 – 1933, nastąpiło ożywienie w przemyśle motoryzacyjnym. W ramach programu opracowanego przez rząd w 1934 roku został wdrożony pakiet reform, dotyczących przemysłu chemicznego i energetycznego. Państwo przejęło również część udziałów upadających przedsiębiorstw. Stopniowy rozwój gospodarki spowodował zainteresowanie kapitału zagranicznego. Niewątpliwe zasługi w rozwoju przemysłu motoryzacyjnego w tym okresie miał ówczesny wiceminister do spraw motoryzacji Julian Piasecki. Doprowadził on do wydania przez rząd dwóch rozporządzeń, mających na celu gruntowne poparcie krajowego przemysłu motoryzacyjnego.

 

Mercedes W114 / W115

Samochody zabytkowe

22

Historia trójramiennej niemieckiej gwiazdy, synonimu ekskluzywności i jakości w branży motoryzacyjnej, narodziła się ponad 100 lat temu. Twórcami marki były nazwiska trzech mężczyzn oraz imię córki jednego z nich, które dało początek,  jednych z najbardziej popularnych i docenianych marek na świecie.

 

Aerosanie Pobieda Sever-2

Samochody zabytkowe

20

Aerosanie (Pobieda) Sever-2 a w zasadzie po prostu Sever-2 powstały by umożliwić dostarczanie poczty na daleką północ ZSRR. Samochód przerobiono, dodając 260-konny silnik lotniczy. Powstało dokładnie 100 sztuk. Poruszały się po bardzo głębokim śniegu i cienkim lodzie, nie straszne były im śnieżyce i mróz. Miały wprawdzie problemy z pokonywaniem wzniesień, ale w warunkach, w jakich były eksploatowane, nie był to jednak wiodący problem.

 

Opel Kadett B

Samochody zabytkowe

opel_kadett_b_rallye_20101206_1083139892

Znany nam doskonale kanciasty Opel Kadett, którego ostatnią wersję modelową (Opla Kadetta E) wciąż jeszcze zauważyć można na polskich drogach, to model o zaskakująco długiej historii. Pierwszy samochód o tej nazwie, Opel Kadett I, zjechał z taśm montażowych już w roku 1936 i produkowany był w wersji do roku 1940. Następny pojazd o tej nazwie pojawił, się w ofercie firmy dopiero w roku 1962, kiedy to światło dzienne ujrzał Katett A, bezpośredni przodek bohatera artykułu. Kadetta A produkowano do roku 1965, zaś rok później wyprodukowany został milionowy egzemplarz tego modelu - w nowej odsłonie, czyli nasz główny bohater; Opel Kadett B.

 

Bugatti Type 57

Samochody zabytkowe

3

Bugatti Type 57 zostało oficjalnie zaprezentowane na paryskim pokazie w 1934. Model został wypuszczony w trzech wersjach: czterodrzwiowy sedan "Galibier", dwumiejscowe coupe "Atlante" i czteromiejscowy kabriolet "Stelvio". W 1936 model 57 został zaprezentowany także z podwoziem typu "S". W tym roku, zakres nadwozi oferowanych przez Bugatti, został poszerzony o dwumiejscowego, sportowego "Aravis", dwudrzwiowego, czteromiejscowego "Coach ventoux" i super wyścigowego "Atlantic", opartego o model "S". Ostatni rodzaj nadwozia, kabriolet "Aravis", został zaprezentowany w 1938.

 

Buick Riviera 1978 LXXV

Samochody zabytkowe

78 LXXV 1.29.2010 001

Buick to marka samochodów, ciesząca się w USA szczególnym szacunkiem i estymą. Jest to aktualnie jeden z najstarszych producentów samochodów na świecie - pierwsze modele marki Buick datuje się na 1903 rok, co daje ponad wiekową tradycję konstruowania samochodów. W Ameryce marka słynie z pojazdów łączących w sobie imponujące osiągi i luksusowe wyposażenie - modele Riviera są kwintesencją tej filozofii.

 
Activus