Samochody zabytkowe

Od Fiateli do Ogara

Samochody zabytkowe

FSO OGAR

Ogar to samochód, który od lat istnieje w świadomości miłośników motoryzacji. Jest jednym z nielicznych polskich prototypów o charakterze sportowym i dlatego budzi spore zainteresowanie. Pomimo to, oraz faktu, że jedyny zbudowany egzemplarz zachował się do dnia dzisiejszego (znajduje się w zbiorach Muzeum Techniki i Przemysłu NOT), narosło wokół niego wiele mitów, legend, półprawd i przekłamań.

 

Citroën SM

Samochody zabytkowe

Citroën SM

W roku 1955 Citroën rozpoczął produkcję rewolucyjnego modelu DS. Samochód ten bez wątpienia wyprzedzał swoje czasy i wydawać by się mogło, że był samochodem niemal idealnym. Tak jednak nie było, głównie za sprawą przestarzałego silnika, jaki trafił pod maskę DS 19.

 

Aero 30

Samochody zabytkowe

Aero 30

Aero 30 to jeden z najciekawszych samochodów produkowanych seryjnie w Czechosłowacji. Posiadał ciekawe rozwiązania techniczne i bardzo stylowe nadwozia, w szczególności te, które powstały w zakładach Sodomka, choć i tym seryjnym nie można odmówić uroku. Warto poznać historię tego modelu jak i dzieje marki Aero.

   

Nysa 503

Samochody zabytkowe

Nysa 503

Połowa lat 60-tych w PRL-u przyniosła wiele zmian. W rozwijającym się kraju, po paru latach od wprowadzenia do produkcji najbardziej potrzebnych pojazdów – ciężarówek, samochodów dostawczych – rosło zapotrzebowanie na środki transportu, niezbędne do dalszego rozwoju. Był to czas, w którym już nie tylko samochody ciężarowe i dostawcze były najważniejsze. Ludzie potrzebowali zwyczajnie środka transportu dla samych siebie. Polska kupiła w 1965 roku licencję na Fiata 125p, którego zaczęto produkować dwa lata później. Dawało to duże możliwości dla całego przemysłu motoryzacyjnego w ówczesnej Polsce.  Licencja na Fiata zastopowała jednak kilka innych projektów, przygotowywanych wcześniej. Tematem artykułu jest właśnie jeden taki projekt, który przestał być rozwijany wraz z zakupem licencji od Włochów.

 

Projekt samochodu Muł

Samochody zabytkowe

Muł

Projekt samochodu Muł to kolejny zupełnie nieznany i nigdy nie opisywany rozdział z historii polskiej motoryzacji, który chcielibyśmy Wam przedstawić. Nie jest to konstrukcja przełomowa ani znacząca. Projekt nie wyszedł nigdy poza fazę modelu w skali. Jest to jednak dowód, że nad uniwersalnym samochodem rolniczo-terenowym pracowano w Polsce znacznie wcześniej niż zwykło się powszechnie uważać.

   

Strona 1 z 22

piaskowanie warszawa