skory samochodowe

Autobusy i ciężarówki

Jelcz 042 Odra

Autobusy i ciężarówki

Jelcz 042 Odra

W latach 60-tych w Jelczu starano się zmodernizować zarówno konstrukcje ciężarówek jak i autobusów. W kwestii najcięższych polskich samochodów ciężarowych podjęto współpracę z zagranicą, tworząc polsko-czechosłowackie biuro projektowe, pracujące nad wspólną konstrukcją samochodów o ładowności 8, 10 i 12 ton. Prace nad nowym polskim autobusem międzymiastowym i miejskim w znacznej mierze podyktowane były wygasającą w roku 1970 umową licencyjną, w ramach której produkowany był Jelcz 043. 

 

Jelcz-Berliet PR100 / PR110

Autobusy i ciężarówki

Jelcz-Berliet PR100 / PR110

Jelcz-Berliet PR100 i PR110 były dla polskiej komunikacji autobusowej tym czym dla komunikacji indywidualnej był Fiat 125p i 126p. Mimo swych wad umożliwiły realizację motoryzacyjnych aspiracji PRL-u, stanowiąc element „komunistycznego państwa z ludzką twarzą”.

 

Autobus turystyczny Ikarus-Mávaut

Autobusy i ciężarówki

Autobus turystyczny Ikarus-Mávaut

Węgierskie Ikarusy nie raz zadziwiały swoją stylistyką, która często zupełnie odbiegała od szarej, siermiężnej rzeczywistości państw Demokracji Ludowej. Bohater artykułu jest tego dobitnym przykładem, śmiało można by go pomylić z jakimś amerykańskim wytworem lat 60-tych.

   

Star Jot 55

Autobusy i ciężarówki

Star Jot %%

Na początku roku 1955 było jasne, że produkowane wówczas w Sanoku autobusy Star N52 zupełnie nie sprostały oczekiwaniom. Były zbyt małe i bardzo awaryjne. Na skutek zbyt ciężkiego nadwozia mogły pomieścić tylko 31 pasażerów, co nie odpowiadało potrzebom komunikacyjnym i czyniło Stary N 52 bardzo nieekonomicznymi w użytkowaniu.

 

„Polski” Chevrolet 157

Autobusy i ciężarówki

Polski Chevrolet 157

Tuż przed wybuchem wojny, w 1939 roku w Polsce zarejestrowano ponad 9,5 tysiąca samochodów ciężarowych. Znaczna część z nich była marki Chevrolet i pochodziła z Koncesjonowanej Wytwórni Samochodów Lilpop, Rau & Loewenstein.

   

Strona 1 z 4

gieldaklasykow