NOVOL

Autobusy i ciężarówki

Tatra T24

Autobusy i ciężarówki

Tatra T24

W roku 1923 zbudowano prototyp dużego samochodu ciężarowego Tatra T23, projektu Hansa Ledwinki. Samochód miał ładowność od 2 500 do 4 000 kg, a jego prędkość maksymalna wynosiła 55 km/h. Produkcja seryjna ruszyła w roku 1926. Nadwozia przeznaczone były zarówno pod zabudowę ciężarówek jak i autobusów. W roku 1928 ciężarowe Tatry przekazano do testów, mających zbadać ich przydatność do celów wojskowych. Tam jednak znacznie lepiej spisał się model T24, bazujący na T23, ale wyposażony w dwie napędzane osie tylne.

 

Ikarus 55 / 66

Autobusy i ciężarówki

Ikarus 55 i 66

Węgierskie autobusy - dalekobieżny Ikarus 55 i miejski Ikarus 66, to jeden z niewielu przykładów konstrukcji motoryzacyjnych powstałych w czasach głębokiego stalinizmu, w kraju demokracji ludowej, które po dziś dzień mogą zachwycać. Mimo swych wad są jednym z najciekawszych rozdziałów węgierskiej motoryzacji. W Polsce temat bardzo mało znany, o czym świadczy choćby brak jakichkolwiek współczesnych opracowań na ten temat. Uznaliśmy, że czas odkryć tę kartę.

 

Jelcz 042 Odra

Autobusy i ciężarówki

Jelcz 042 Odra

W latach 60-tych w Jelczu starano się zmodernizować zarówno konstrukcje ciężarówek jak i autobusów. W kwestii najcięższych polskich samochodów ciężarowych podjęto współpracę z zagranicą, tworząc polsko-czechosłowackie biuro projektowe, pracujące nad wspólną konstrukcją samochodów o ładowności 8, 10 i 12 ton. Prace nad nowym polskim autobusem międzymiastowym i miejskim w znacznej mierze podyktowane były wygasającą w roku 1970 umową licencyjną, w ramach której produkowany był Jelcz 043. 

   

Jelcz-Berliet PR100 / PR110

Autobusy i ciężarówki

Jelcz-Berliet PR100 / PR110

Jelcz-Berliet PR100 i PR110 były dla polskiej komunikacji autobusowej tym czym dla komunikacji indywidualnej był Fiat 125p i 126p. Mimo swych wad umożliwiły realizację motoryzacyjnych aspiracji PRL-u, stanowiąc element „komunistycznego państwa z ludzką twarzą”.

 

Autobus turystyczny Ikarus-Mávaut

Autobusy i ciężarówki

Autobus turystyczny Ikarus-Mávaut

Węgierskie Ikarusy nie raz zadziwiały swoją stylistyką, która często zupełnie odbiegała od szarej, siermiężnej rzeczywistości państw Demokracji Ludowej. Bohater artykułu jest tego dobitnym przykładem, śmiało można by go pomylić z jakimś amerykańskim wytworem lat 60-tych.

   

Strona 1 z 4

Activus